AMMNA Awards draws curtain on 2019 Australian Championships

The 2019 AMMNA Awards were held at the Pullman Hotel in Albert Park on Saturday night, following Grand Final Day of the Australian Championships.

Hosted by ‘The Voice of Netball’ Sue Gaudion, the night celebrated the 2019 Australian Championship winners, MVPs and umpires and saw the announcement of the Australian touring and non-touring teams.

You can find photos from the AMMNA Awards here.

Grand Final results and MVP winners

Mens Open | Queensland 66 def NSW 59

Grand Final MVP: Deepak Patu (QLD)
Division MVP: Deepak Patu (QLD)

Mixed Open | Queensland 49 def NSW 41
Grand Final MVP: Jess Ritchie (QLD)
Division MVP: Michael Dower (VIC)

Mens Reserve | Victoria 55 def Queensland 39
Grand Final MVP: Matt Blomeley (VIC)
Division MVP: Kruze Tangira (NZ)

Mixed Reserve | Victoria 51 def NSW 34
Grand Final MVP: Shae Gee (VIC)
Division MVP: Tamara Weatherburn (ACT)

23 & Under | Victoria 46 def NSW 33
Grand Final MVP: Jayden Cowling (VIC)
Division MVP: Taylor Fraser (NSW)

20 & Under | Victoria 58 def Queensland 33
Grand Final MVP: Taylor Ford (VIC)
Division MVP: Kyele Heagney (VIC) & Josh Rochow (ACT)

17 & Under | Victoria 54 def Queensland 29
Grand Final MVP: Tristan Comans (VIC)
Division MVP: Tristan Comans (VIC)

Most Improved Umpire: Zoe Turner (NSW)
Umpire of the Tournament: Jordan Kiss (NSW)

Touring teams to the 2019 NZMMNA Mens Nationals

17 & Under
Daniel Perrella (WA)
Jed Christian (VIC)
Connor Lilly (VIC)
Joe Watson (QLD)
Mack King (QLD)
Jordan Webb (QLD)
David Capron (VIC)
Bodhi Stringer (VIC)
Tristan Comans (VIC)
Quinn Spencer (VIC)
Holden Putaura (QLD)
Nash Hoskin (QLD)
Coach: Geoff Taylor
Assistant coach: Mark Gorham
Manager: May Bailey

20 & Under
Brodie Blackett-Gregg (NSW)
Ethan Spiteri (VIC)
Diaz Tetevano (QLD)
Robert King (WA)
Josh Rochow (ACT)
Hadley Dixon (VIC)
Kyele Heagney (VIC)
Riley Owen (VIC)
Taylor Ford (VIC)
Jake Novak (VIC)
Dylan Harrison (ACT)
Cooper Thompson (NSW)
Coach: Dai Harrison
Assistant coach: Renee Marshall
Manager: Narelle Costello

Mens Reserve
Caleb Herman (QLD)
Griff Thomas (WA)
Troy Schultz (QLD)
Dean Stubbs (TAS)
Bryce Rowley (VIC)
Brian Williamson (QLD)
Casey Reddan (QLD)
Dan Stone (VIC)
Daniel King (VIC)
Simon Cartwright (VIC)
Ray Campillo (QLD)
David Priddle (VIC)
Coach: David O’Hare
Assistant coach: Mark Ireland
Manager: Casey Papa-Coombes

Masters (35 & Over)
Bradley Teale (ADF)
Shane Clarke (NSW)
David Kitchin (QLD)
Matt Gauci (NSW)
Lance Melila (QLD)
Brent Ferguson (NSW)
Brent Holtham (VIC)
Simon Clulow (NSW)
Kurt Thompson (VIC)
Andrew Williams (QLD)
Llon Riley (NSW)
Tom Portelli (NSW)
Coach: Jenni Lewis
Assistant coach: Lisa Mynott
Manager: Michelle Williams

Umpires: Lisa Harm, Amanda McLaren, Brooke Quilter
Trainers: Michael Davis, Vanessa Alvaro, Jessica Spiliopoulos

2019 non-touring teams

Mens Open
Junior Levi (QLD)
Jerome Gillbard (WA)
Eugene Lee (NSW)
Brodie Roberts (VIC)
Adam Slattery (NSW)
Tim Malmo (VIC)
Dylan McPherson (WA)
Deepak Patu (QLD)
Josh Byron (NSW)
Fraser Lowrie (QLD)
Will Jamison (VIC)
Taylor Glassie (NSW)

Mixed Open
Michael Solomon (QLD)
Nat Billings (VIC)
Michael Dower (VIC)
Alorna Ngatokorua (QLD)
Nathan Shearan (NSW)
Chloe Coffin (VIC)
Laura Platt (QLD)
Billy Mayer (QLD)
Jordan Bedingfield (NSW)
Ben Upcroft (QLD)
Jess Ritchie (QLD)
Ben Hamer (NSW)
Emily Nesbitt (NSW)

23 & Under
Anthony Maniapoto (VIC)
Jake McCann (NSW)
Josh Smith (VIC)
Callum Evans (NSW)
Adam Franz (VIC)
James Joblin (QLD)
Jayden Cowling (VIC)
Andrew Burgess (VIC)
Danny Loats (VIC)
Taylor Fraser (NSW)
Luke Marko Rawlings (VIC)
Stephen Brice (NSW)

Mixed Reserve
Shae Gee (VIC)
Maddy Kirk (NSW)
Emily Kirk (NSW)
Jess Maher (VIC)
James Hertan (VIC)
Tamara Weatherburn (ACT)
Maddie Robinson (ACT)
Kurt Thompson (VIC)
Sam Dugan (VIC)
Carly Symons (ACT)
Kate Patterson (VIC)
Corey Tschirpig (QLD)
Jamie Clark (VIC)

Leave a reply